ModafinilNootropyWspomagacze Kognitywne

Modafinil – Pierwszy światowy “Lek na Inteligencję”

Pierwszy-lek-na-inteligencje-Modafinil

Modafinil – Pierwszy światowy “Lek na Inteligencję” który usprawnia procesy poznawcze został uznany jako bezpieczny przez Ekspertów zdrowia.

Większość ludzi szukając pobudzenia kognitywnego z rana sięga po kubek kawy lub herbaty. Lecz kofeina tylko zwiększa samopoczucie i ulepsza koncentracje, i dlatego nie jest uznawana jako środek czysto polepszającym procesy kognitywne.

Istnieje jednak prawdziwy pretendent do tego tytułu: Modafinil (sprzedawany również jako Provigil). Ten lek- normalnie stosowany do leczenia zaburzeń snu- może być pierwszym światowym lekiem na inteligencje, według nowego metodycznego przeglądu. Usprawnia on uwagę, poprawia proces nauki, oraz wspomaga “płynną inteligencje” którą używamy do rozwiązywania problemów oraz twórczego myślenia. I robi to wszystko bez uzależniających właściwości kofeiny (także bez wybornych odmian pitnych, lecz jest to możliwe mała cena do zapłacenia).

Nie do końca jest wiadoma zasada działania tego leku, lecz jedna teoria wskazuje na zwiększanie aktywnej części mózgu odpowiedzialnej za zarządzanie owymi umiejętnościami. Nowy przegląd metodyczny, opublikowany w Journal of European Neuropsychopharmacology, obejmuje 24 placebo-regulujących badań na zdrowych, nie pozbawianych snu uczestnikach przeprowadzonych w latach 1990-2014. Tak obszerna analiza przezwycięża limitacje poszczególnych mniejszościowych badań, takich jak mała ilość uczestników lub sprzeczne rezultaty, i prowadzi do solidnych wniosków.

Modafinil jest w obiegu przez długi czas, i jego stosowanie jako lek polepszający inteligencje jest bardzo znany w niektórych kręgach. Jest coraz częściej stosowany w kręgach akademickich szczególnie wśród studentów w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Ankieta przeprowadzona w 2008 roku wśród czytelników czasopisma naukowego “Nature” wykazała iż prawie połowa czytelników się przyznała do stosowania Modafinil-u jako kognitywny doping.

Brakuje jednak danych długoterminowych- ważnych gdyż badania innych obiecujących wspomagaczy wykazały iż efekt może słabnąć z dłuższym stosowaniem. Kluczową konkluzją nowego przeglądu jest utwierdzenie iż Modafinil jest bezpieczny dla powszechnego stosowania. Poniektóre uprzednio przeprowadzone badania wykazały iż Modafinil może się przyczynić do małego obniżenia poziomu kreatywności u bardzo kreatywnych uczestnikach, lecz nowy przegląd wykazuje iż ten negatywny efekt nie jest konsekwentnie widziany.

Stosowanie ulepszaczy kognitywnych jest widziane przez wielu jako oszustwo i jest często porównywane do dopingu w sportach. Niemniej Joao Fabiano, badacz z Uniwersytetu Oxford, argumentuje że stosowanie Modafinil-u nie powinno być widziane inaczej od spożywania kofeiny. Jeśli już, wiedząc iż Modafinil robi więcej dla nas niż kofeina, i to bez działań uzależniających, może powinniśmy odłożyć naszą małą czarną i wziąść raczej pigułkę.

Tagi

Pokrewne

Sprawdź Również

Close
Back to top button
Close
Close