GABANootropyPhenibut

Phenibut, czyli świetny środek na stres i problemy ze snem

neuroupgrade-phenibutDoskonale wpływa na funkcjonowanie mózgu, ma działanie odprężające, a przy okazji zwalcza bezsenność. Phenibut, bo o nim mowa, to środek nootropowy, który z roku na rok ma coraz szersze grono zwolenników. Polecany jest przede wszystkim osobom, które przechodzą przez wyjątkowo stresujący okres w życiu, a także tym, którzy zmagają się z zaburzeniami snu.

Phenibut (fenibut) to pochodna GABA, czyli kwasu gamma-aminomasłowego, który występuje  naturalnie w ludzkim mózgu. Odkryli go w 1963 r. sowieccy badacze, na których czele stał Vsevolod Perekalin.  Pracował on wówczas nad opracowywaniem środka wspomagającego leczenie dzieci z zaburzeniami psychotycznymi. Do dziś w tym kraju jest on powszechnie stosowanym środkiem w walce z napięciem nerwowym oraz lękami wśród pacjentów ze schorzeniami o podłożu neurologicznym.  Przydatny okazuje się tam także jako środek w walce z depresją oraz z zespołem stresu pourazowego. 

Phenibut – wielopłaszczyznowe działanie

Phenibut jest środkiem nootropowym, który stanowi połączenie kwasu gamma-aminomasłowego z cząsteczką, określaną mianem „pierścienia fenylowego”. Sprzężenie to sprawia, że phenibut o wiele lepiej niż sam kwas pokonuje barierę pomiędzy krwią a mózgiem, dzięki czemu zwiększa też jego działanie w organizmie. Wolna postać kwasu gamma-aminomasłowego – jak się okazuje – jest o wiele mniej efektywna, a phenibut jest środkiem skuteczniejszym niż zwykłe suplementy z zawartością tego kwasu, które szybko ulegają rozkładowi w układzie pokarmowym. Phenibut – jak się okazuje – ma jednak o wiele więcej genialnych właściwości.

  • Działanie przeciwlękowe

Phenibut jest tzw. neurotransmiterem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym, a więc – innymi słowy – skuteczną substancją o działaniu uspokajającym. Działa przeciwstresowo i powoduje rozluźnienie mięśni. Jednocześnie bardzo efektywnie  wpływa na poprawę samopoczucia, stany lękowe, skutecznie poprawia również koncentrację. Co więcej, jego zażywanie może poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie, phenibut zmniejsza bowiem uczucie nieśmiałości. Jak dowodzą badania, zażywanie dawki 1000 mg phenibutu dziennie przez osoby z lękami i fobiami, przynosi wspaniałe rezultaty. Aż u 70-80% osób odnotowuje się znaczne zmniejszenie takich symptomów.

  • Zwalczanie bezsenności

Phenibut z powodzeniem można wykorzystać także jako środek na bezsenność. Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z tym problemem, wiesz, jak destrukcyjny wpływ ma on na organizm. Przede wszystkim powoduje spadek wydajności mózgu oraz sprzyja pojawianiu się stanów depresyjnych – krótko mówiąc: na pogorszenie jakości życia. Jak się okazuje, dzięki phenibutowi można szybko zasnąć, ponieważ pozwala on się wyciszyć i pokonać natłok natrętnych myśli. Przy okazji środek ten podnosi jakość samego snu i nie pozwala wybudzać się nagle w nocy.

  • Zwiększanie poziomu energii

Osoby zażywające phenibut cieszą się także podwyższonym poziomem energii. Środek ten doskonale regeneruje organizm, dlatego sięgają po niego osoby pracujące w ciągłym stresie oraz po intensywnych treningach. Osoby aktywnie uprawiające sport są również narażone na niedotlenienie, czego efektem często jest  hipertrofia. Phenibut wykorzystywany jest przez nich jako substancja zwiększająca tolerancję na stres metaboliczny, która skutecznie dotlenia i odżywia organizm. 

  • Działanie nootropowe

Phenibut zaliczany jest do środków nootropowych, co oznacza, że może on zwiększać zdolności poznawcze. Wpływa on na polepszenie koncentracji i uwagi. Jednocześnie regularne zażywanie  phenibutu wpływa na zwiększenie motywacji w codziennych działaniach. Jednak – ze względu na to, że środek wykazuje działanie psychoaktywne – przez niektóre osoby do substancji nootropowych zaliczany nie jest.

Phenibut – dla kogo jest przeznaczony?

Phenibut pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę w okresach wzmożonego stresu. Doskonale sprawdza się w trakcie sesji, przed egzaminami oraz w okresach zintensyfikowanej  pracy intelektualnej, w tym czasie zwiększa również motywację. Z powodzeniem mogą stosować go osoby, które wykonują pracę kreatywną i chcą zmaksymalizować jej efekty poprzez wydajniejszą pracę mózgu. 

Phenibut zda egzamin w przypadku osób wykonujących pracę w szczególnie trudnych warunkach, narażonych na nieustanny stres. Mogą go także przyjmować sportowcy, bowiem zwiększa on wydolność organizmu. Ciekawostką jest to, że dawniej często zażywali go astronauci, ponieważ zmniejsza on stres, nie powodując przy tym zaburzenia funkcji ruchowych. 

Dawkowanie phenibutu

Swoją przygodę z phenibutem najlepiej rozpocząć od dawki 200-225 mg, którą najlepiej przyjmować wieczorem lub późnym popołudniem. Większość osób przyjmuje dawkę około 500 mg – taka ilość po prostu najlepiej się u nich sprawdza. Po pewnym czasie zaawansowani użytkownicy mogą zwiększyć dawkę do 1-1,5 g, przy czym maksymalna dzienna dawka tego specyfiku wynosi 2,5 g. 

Środek należy przyjmować najlepiej 1 lub 2 razy w tygodniu, najwyżej 3 razy – w ten sposób można przeciwdziałać potencjalnym skutkom ubocznym wynikającym z jego przedawkowania. Niektórzy przyjmują phenibut 4 lub 5 razy w tygodniu, jednak – z reguły – nie jest to zbyt dobre rozwiązanie.  Sam czas oczekiwania na działanie ohenibutu może się trochę różnić. Niektórzy nie zauważają efektów po 4 godzinach, jednak warto trochę poczekać, zanim przyjmie się kolejną dawkę.

Ważne jest to, aby robić co pewien czas przerwy w zażywaniu phenibutu – tak, aby układ nerwowy mógł się zregenerować. W przeciwnym razie może dojść do uzależnienia – tolerancja na ten środek wzrasta bowiem bardzo szybko. Jeśli jest taka potrzeba, po pewnym czasie po zaprzestaniu zażywania phenibutu, można ponownie zdecydować się na jego przyjmowanie. Warto jednak pamiętać, że –przy długotrwałym stosowaniu – dobrze jest co pewien czas sprawdzać stan wątroby oraz przeprowadzać morfologię krwi obwodowej.

Skutki uboczne wywoływane przez phenibut

Przyjmowanie phenibutu bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne, jednak warto je mieć na uwadze. Jak wykazały badania, w nielicznych przypadkach phenibut może powodować bóle głowy oraz depresję. Czasem mogą pojawić się nudności, sporadycznie występuje rozkojarzenie. Przedawkowanie tego środka  może skutkować nadmierną sennością, nawet do 24 godzin od jego przyjęcia. Na ryzyko pojawienia się tego problemu wpływa głównie nagłe zwiększenie dawki. U niektórych osób może ono powodować długotrwałe zmęczenie oraz obniżenie temperatury ciała. Przyjmowanie odpowiednich dawek, z przerwami pomiędzy cyklami, zapobiega pojawianiu się tego typu problemów.

Dlaczego warto przyjmować phenibut? Gdzie go kupić?

Phenibut jest bardzo skutecznym środkiem w walce ze stresem i bezsennością, dlatego jeśli zmagasz się z takimi problemami, zdecydowanie powinieneś go wypróbować. Co więcej, doskonale wpływa on na motywację i poprawia funkcjonowanie mózgu.  Środek ten można znaleźć w różnych sklepach z suplementami diety – zarówno w polskich, jak i zagranicznych. 

W państwach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych phenibut ma podobny status jak w Polsce, dlatego do jego zakupu nie potrzeba recepty. W Rosji oraz na Litwie i Ukrainie powszechnie stosuje się phenibut w medycynie i tam można znaleźć go także pod innymi nazwami handlowymi, takimi jak Noofen czy Citrocard. W aptekach internetowych  z siedzibami w tych krajach, bez problemu można dostać owe preparaty.

Pokrewne

Back to top button
Close
Close