NootropyPiracetamRacetam-y

Piracetam – sposób na zwiększenie efektywności mózgu

neuroupgrade-piracetamPiracetam to genialna alternatywa dla rozmaitych suplementów, które jedynie w teorii usprawniają pamięć. To nootropowy lek prokognitywny – w praktyce oznacza to, że poprawia pamięć oraz zdolności poznawcze. Jego działanie polega na polepszeniu ukrwienia mózgu. Sprawdź, jakie są jego właściwości oraz kiedy warto go zastosować.

Piracetam jest pochodną kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Należy do grupy związków określanych mianem „pirolidonów”. Podobnie jak inne leki nootropowe wpływa na metabolizm komórek nerwowych, które wykazują się zmniejszoną aktywnością. Dzięki temu może stymulować procesy związane z pamięcią i świadomością. Piracetam nie występuje naturalnie w żadnych produktach pochodzenia roślinnego.

Piracetam – jak działa? Wpływ na pamięć i koncentrację

Piracetam to substancja opracowana po raz pierwszy w 1964 r., przez pochodzącego z Rumunii chemika, Corneliu E. Giurgea. Początkowo leki tego typu miały pomagać osobom z chorobami neurodegradacyjnymi. Później okazało się, że piracetam mogą stosować również osoby zdrowe, w celu zwiększenia wydajności intelektualnej.  

W przeciwieństwie do wielu leków nootropowych, piracetamu nie stosuje się leczeniu Alzheimera. Nie jest to również lek uzależniający, dlatego nie pojawiają się żadne niepożądane skutki w momencie rezygnacji z jego zażywania. W Polsce można znaleźć piracetam najczęściej pod postacią takich leków, jak Nootropil, Memotropil czy Lucetam. Najczęściej występuje on w formie powlekanych tabletek i syropów, w szpitalach podaje się go w kroplówce. 

Piracetam powszechnie stosuje się w leczeniu otępienia, dysleksji oraz ADHD, czyli stanów patologicznych w obrębie układu nerwowego. Obecnie jego działanie częściowo pozostaje jednak tajemnicą. Pewne jest to, że znacząco poprawia on ukrwienie mózgu, dobrze wpływa także na komórki nerwowe. Dzięki niemu w większym stopniu wykorzystywane są tlen i glukoza, co z kolei zwiększa poziom zasobów energetycznych mózgu. 

Zażywanie piracetamu wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem neuroprzekaźników, które stymulują komórki nerwowe do bardziej efektywnej pracy. Co więcej, dzięki niemu komórki nerwowe są mniej podatne na stres oraz przemęczenie.  Piracetam usprawnia krążenie mózgowe, w związku z czym zapobiega także zlepianiu się krwinek, a przy okazji  rozszerza naczynia krwionośne. Badania wskazują, że pirocetam łagodzi także ból, którego przyczyną są stany zapalne. Lek wpływa także na zwiększone libido oraz poprawia wydolność fizyczną. U ludzi w podeszłym wieku zwiększa on płynność błon komórkowych oraz zmniejsza ryzyko demencji.

Dla kogo jest piracetam? Wpływ na ludzi młodszych i starszych

Piracetam polecany jest wszystkim, którzy potrzebują szybko zwiększyć wydajność umysłową. Zadowoleni z jego stosowania będą więc studenci oraz osoby, które podejmują zwiększony wysiłek intelektualny. Jeżeli chodzi o grupy zawodowe, tego rodzaju lekami najczęściej interesują się np. żołnierze oraz lekarze, którzy muszą pozostawać w stanie gotowości przez wiele godzin. 

Piracetam warto przyjmować w przypadku:

 • zaburzeń procesów poznawczych – myślenia, rozumienia, pamiętania, liczenia, zdolności do uczenia się, których przyczyną są choroby mózgu (z wyjątkiem Alzheimera),
 • mioklonii pochodzenia korowego – choroba ta objawia się impulsywnymi skurczami w obrębie kończyn lub tułowia,
 • chorób otępiennych i ADHD,
 • zawrotów głowy – związane są one z uczuciem wirowania, zapadania się oraz braku równowagi,
 • długotrwałych problemów z koncentracją i stanów przemęczenia,
 • sytuacji stresowych – prawdopodobnie piracetam wpływa na modulowanie powiązanego ze stresem układu aminokwasów pobudzających,
 • dysleksji – pirecetam usprawnia bowiem czytanie.

Można więc powiedzieć, że piracetam w znacznym stopniu wpływa na pozytywne funkcjonowanie całego mózgu. Jeżeli odczuwasz zmęczenie i zniechęcenie, nie umiesz się skoncentrować i masz problemy z motywacją, piracetam będzie idealny dla Ciebie. Ów lek nootropowy zapewnia bowiem mózgowi optymalne dotlenienie i odżywienie, dzięki czemu znacznie usprawnia jego działanie. Co ciekawe, piracetam pomaga również w problemach związanych z adaptacją do nowego otoczenia, ułatwia przystosowanie się do różnych okoliczności.

Warto jednak pamiętać, że – aby zaobserwować efekty działania piracetamu – należy stosować go przez dłuższy czas. Mimo że lek nie uzależnia, należy odstawiać go stopniowo – w przeciwnym wypadku może on wywołać drgawki. Jeśli chodzi natomiast o zaburzenia dyslektyczne, piracetam można stosować od 8. roku życia i jedynie w połączeniu z terapią logopedyczną.

Piracetam stosuje się także u osób z problemem szumów w uszach. Podawany jest on osobom po udarach, u których występują patologie w działaniu ośrodkowego układu nerwowego – to właśnie one są często przyczyną problemów z uszami. 

Jak dawkować piracetam? Propozycje dawek w różnych przypadkach

W szczególnych sytuacjach suplement można stosować w ilości 4-5 g na dobę. Na co dzień powinno przyjmować się go jednak w mniejszych dawkach oraz w równych odstępach czasu, np. trzy razy dziennie. Jeśli chcesz sprawdzić na początku, jak w ogóle działa piracetam, spróbuj przyjmować go w dawce 1-1,2 g, dwa razy dziennie. 

Aby spotęgować działanie piracetamu, warto połączyć go z innymi substancjami, np. noopeptem i choliną. W takich sytuacjach należy podać te substancje w następujących proporcjach: 1 g piracetamu + 300 mg choliny + 10 mg noopeptu. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się w ramach przygotowań do egzaminu, trwających przed kilka tygodni. Przed samym egzaminem warto zastosować natomiast takie połączenie:

 • piracetam: 1-2 g,
 • kofeina: 100-200 mg,
 • tyrozyna: 1-2 g,
 • DMEA: 300 mg,
 • GABA: 500 mg.

Aby złagodzić stres warto połączyć następujące składniki:

 • piracetam: 1 g,
 • różeniec górski: 300 mg,
 • żeń-szeń syberyjski: 100 mg,
 • GABA: 1 g,
 • ashwagandha: 1 g

Taką mieszankę warto przyjmować trzy razy dziennie.

Nieco inaczej wygląda kwestia dawek w przypadku poważnych zaburzeń. Przykładowo, dzieci z dysleksją powinny przyjmować około 3,2 g leku na dobę, dwa razy dziennie. W przypadku zawrotów głowy lekarze rekomendują z kolei zażywanie 2,4 g leku na dobę, trzy razy na dzień.

Skutki uboczne piracetamu – kto go nie powinien zażywać?

Podobnie jak praktycznie każdy lek, piracetam nie jest wskazany dla każdego. Zdecydowanie nie powinny zażywać go osoby z niewydolnością nerek oraz ci, którzy zmagali się wcześniej z krwawieniem wewnątrzczaszkowym. Ważne jest również to, aby korzystać z niego z rozwagą – w przeciwnym wypadku może pojawić się problem z prowadzeniem pojazdów. Istotna jest także pora jego zażywania – jeśli połkniesz piracetam wieczorem, prawdopodobnie będziesz miał problem z zaśnięciem.

Do innych skutków ubocznych piracetamu należy nadwrażliwość ruchowa. Niektórzy także przybierają na wadze, część osób ma problem z nerwowością oraz depresją. Lek potęguje działanie kofeiny, alkoholu i amfetaminy. Do przeciwwskazań należy także pląsawica Huntingtona oraz schyłkowa niewydolność nerek. 

Piracetamu nie powinny zażywać kobiety karmiące piersią, bowiem przenika on do mleka, co może skutkować niepożądanymi działaniami u niemowląt. Piracetam niewskazany jest również dla kobiet w ciąży – przenika bowiem przez barierę łożyskową. Na wszelki wypadek nie powinno się przyjmować piracetamu z lekami na tarczycę – może to bowiem prowadzić do bezsenności i drażliwości.

Dlaczego warto przyjmować piracetam? Gdzie go kupić?

Jeśli nie dotyczy Cię żadna z powyższych przypadłości ani nie jesteś w ciąży, możesz spokojnie zażywać piracetam. Wystarczy robić to rozmyślnie i z umiarem, aby zauważyć oczekiwane efekty: zwiększoną wydajność mózgu, lepszą koncentrację i pamięć oraz o wiele większą motywację do działania. Piracetam dostępny jest w wybranych sklepach internetowych z suplementami diety oraz aptekach polskich (tam można go jednak kupić jedynie na receptę) i zagranicznych (gdzie często można go dostać bez recepty).

Pokrewne

Back to top button
Close
Close