switching from bystolic to carvedilol what time of day should i take bystolic side effects of bystolic blood pressure medication bystolic medication dosage what is bystolic prescribed for is bystolic available in generic
NikotynaNootropyWspomagacze

Nikotyna i jej zaskakujące właściwości – nie tylko dla palących

NeuroUpgrade-Nikotyna

Mimo że zwykle nie mówi się o niej w pozytywnym kontekście, okazuje się, że wiele teorii na jej temat nie ma żadnego podłoża naukowego. Nikotyna, bo o niej mowa, to substancja, która – wbrew pozorom – posiada różne właściwości lecznicze. Badania naukowe potwierdzają, że poprawia ona nastrój oraz skutecznie stymuluje pracę mózgu. A to dopiero początek.

Nikotyna zalicza się do grupy alkaloidów. Naturalnie występuje w korzeniu oraz liściach tytoniu, które najczęściej wykorzystywane są w produkcji wyrobów do palenia. Nie można jednak stawiać znaku równości pomiędzy zwykłymi papierosami a czystą nikotyną – jak się okazuje, środek ten może pomagać bowiem w leczeniu wielu chorób.

Działanie nikotyny

Nikotyna przyczyna się do wzmożonej produkcji dopaminy, czyli tzw. hormonu szczęścia. Dzięki temu palące osoby odczuwają uczucie przyjemności, mają więcej energii i lepszy nastrój. Działa to w ten sposób, że nikotyna powoduje wyrzut dopaminy do mózgu, co z kolei przyczynia się do błyskawicznej poprawy samopoczucia. To tzw. terapeutyczny efekt palenia papierosów.

W niskich dawkach nikotyna stymuluje również pracę układu nerwowego. Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że osoby palące osiągają nieraz lepsze wyniki, jeśli chodzi o zadania wymagające dużej sprawności intelektualnej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Stephena Heishmana. Okazuje się, że nikotyna nie tylko dobrze wpływa na koncentrację i zdolności motoryczne, ale poprawia także pamięć krótkotrwałą.

W wysokich dawkach nikotyna  pobudza określone receptory w mózgu, dzięki czemu ma działanie uspokajające. Można powiedzieć, że wpływa ona na organizm odprężająco oraz wyraźnie zmniejsza stres. Dzięki niej palące osoby – będące pod wpływem wysokiego napięcia emocjonalnego – stają się bardziej rozluźnione. Nikotyna powoduje też, że palacz lepiej odnajduje się w grupie, sprawia, że staje się on bardziej opanowany i nie ulega tak szybko emocjom.

Pomimo wielu różnych teorii, do dziś nie udowodniono, że nikotyna wpływa na rozwój nowotworów. Niektórzy lekarze twierdzą, że to wdychanie dymu tytoniowego, a nie nikotyna ma działanie rakotwórcze. Ostatecznie nie rozstrzygnięto tej kwestii. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że to nie nikotyna, a tysiące innych substancji w papierosach wpływają na nowotwory oraz schorzenia kardiologiczne.

Trudno zaprzeć twierdzeniu, że nikotyna ma działanie uzależniające – jednocześnie posiada jednak również właściwości lecznicze. Przykład? Dr Jacques Le Houezec w artykule „Pozytywne efekty nikotyny” stwierdził, że może ona pozytywnie wpływać na choroby: Alzheimera i Parkinsona. Pozytywne jej działanie stwierdzono także w przypadku schizofrenii, ADHD oraz stwardnienia rozsianego.

Omówmy najpierw pierwszy przypadek, czyli chorobę Alzheimera. Jak się okazuje, u osób tą chorobą brakuje sporej liczby tzw. receptorów nikotynowych, czyli białek, które w normalnych warunkach występują w układzie nerwowym. U takich pacjentów nikotyna wpływa na poprawę pamięci, to z kolei wiąże się z tym, że może ona opóźniać rozwój choroby, o ile nie jest ona bardzo zaawansowana. Okazuje się, że prawdopodobnie przedłuża ona żywotność komórek nerwowych, a więc – mówiąc wprost – poprawia pamięć. Działanie nikotyny porównuje się zatem do przeciwutleniaczy, które chronią mózg przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.

Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, badania wskazują na to, że palacze mają aż dwa razy mniejszą szansę na to, aby na nią zachorować. Okazuje się, iż nikotyna zapobiega zanikowi dopaminergicznych neuronów, a to właśnie zmniejszenie ich ilości przyczynia się do powstawania tej choroby.

Ciekawostką jest to, że już dawno zauważono, iż 90% pacjentów z depresją i schizofrenią pali papierosy w dużych ilościach. Prawdopodobnie wynika to z intuicyjnej próby samoleczenia – nikotyna może bowiem przywracać właściwy metabolizm w mózgu. Schizofrenicy mają problem z pamięcią roboczą, związaną z przypominaniem sobie krótkoterminowych faktów – nikotyna może go w pewien sposób niwelować poprzez stymulowanie receptorów nikotynowych, pobudzających ten rodzaj pamięci. Nikotyna pomaga również w demencji, związanej z utratą pewnych receptorów – jak się okazuje, palacze mają ich znacznie więcej. Naukowcy zauważyli też, że substancja ta pozytywnie wpływa na pacjentów z zespołem Tourette’a.

Dla kogo nikotyna

Nikotyna wywołuje pozytywne skutki u osób potrzebujących natychmiastowego rozluźnienia i uspokojenia. Przydaje się również wszystkim tym, którzy potrzebują być bardziej opanowani. Jako że stymuluje ona pracę układu nerwowego, może przypaść do gustu osobom, które chcą się lepiej skoncentrować na danym zadaniu i usprawnić działanie szarych komórek. Jak się okazuje, pozytywnie wpływa ona również na zdrowie osób z: chorobami Parkinsona i Alzheimera, zespołem Tourette’a, ADHD, depresją oraz schizofrenią.

Dawkowanie

W niskich dawkach (1-3 mg), nikotyna działa stymulująco na układ nerwowy. Wyższe dawki (powyżej 3 mg) powodują ukojenie nerwów, obniżenie stresu oraz działają uspokajająco. Jednorazowa, szkodliwa dawka u osób niepalących wynosi około 4-8 mg. U palaczy jest ona o wiele wyższa, jednak zależy to od indywidualnej wrażliwości na nikotynę. Śmiertelna dawka mieści się z kolei w przedziale 40-60 mg i zależy od masy danej osoby.

W papierosie znajduje się 9-30 mg nikotyny, a w trakcie palenia do płuc trafia 0,5-2 mg tej substancji. Spójrzmy teraz na inne produkty z tą substancją, które są dostępne na rynku. Jak się okazuje, mogą znajdować się w nich różne jej ilości:

  • gumy – zawierają 2-4 mg tego związku,
  • inhalator uwalniający nikotynę – dostarcza 5 mg podczas jednej inhalacji,
  • plastry nikotynowe – dostarczają około 5-22 mg tego związku do organizmu,
  • baza do e-papierosów – może zawierać w sumie do 35 mg tego związku.

Skutki uboczne

Nikotyna jest substancją psychoaktywną, wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego i – jeśli przyjmowana jest zbyt często – prowadzi do uzależnienia. Jeśli nałogowy palacz nie pali przez pewien czas papierosów, odczuwa abstynencję nikotynową, która objawia się: rozdrażnieniem, niepokojem, poirytowaniem, zmęczeniem, obniżoną koncentracją, trudnościami z zaśnięciem i zmniejszonym apetytem. Negatywne skutki zdrowotne wywołuje również samo palenie, choć nie musi to być bezpośrednio powiązane z nikotyną.

W większych dawkach nikotyna może nie tylko uspokajać i wywoływać lekkość – zdarza się, że powoduje ona obniżenie poziomu energii, zmęczenie, gonitwę myśli oraz światłowstręt. Czasem dochodzi do zatrucia nikotyną, które wywołuje: bóle brzucha, biegunkę, nudności i wymioty, nadmierną potliwość, zaburzenia słuchowe, problemy z oddychaniem, uderzenia gorąca, halucynacje, zaburzenia rytmu serca oraz ogólne osłabienie. Ekstremalnie duże ilości nikotyny mogą doprowadzić do drgawek, utraty przytomności, a nawet do śmierci – takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Gdzie i dlaczego warto kupić nikotynę

Nikotynę warto przyjmować okazyjnie – głównie ze względu na poczucie rozluźnienia oraz poprawę koncentracji. W formie papierosów nikotynę dostaniesz najczęściej w sklepach spożywczych, monopolowych, a także w kioskach. Jeśli palisz e-papierosy, w sklepach ze specjalnie przeznaczonym do nich asortymentem (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych), znajdziesz nikotynową bazę (czy też tzw. „shot nikotynowy”) do samodzielnej produkcji liquidu – możesz ją wymieszać z liqidem o dowolnie wybranym przez ciebie smaku. W aptekach znajdziesz z kolei nikotynowe inhalatory, gumy, tabletki oraz plastry, które mają – w założeniu – zastąpić zwykłe papierosy.

Pokrewne

Sprawdź Również

Close
Back to top button
Close
Close