Naturalne NootropyNootropyWinpocetyna

Winpocetyna- Czym jest i dlaczego warto ją stosować?

winpocetynaWinpocetyna (ang. Vinpocetine) jest półsyntetycznym środkiem nootropowym, pochodzącym z ekstraktów barwinka (Vinca minor). Pierwszy raz została zsyntetyzowana w 1975; nootrop ten jest szeroko stosowany w Europie Wschodniej do leczenia zaburzeń naczyniowo-mózgowych, które mają wpływ na przepływ krwi w mózgu, oraz do niedoborów pamięci związanych ze starością. Jednak na Zachodzie jest on używany głównie do celów poza oficjalnymi zaleceniami, jako środek nootropowy który poprawia koncentrację pamięć i metabolizm energetyczny, a jednocześnie zapewnia szereg korzyści neuroprotekcyjnych. Ten naturalny nootrop jest bardzo uniwersalny i może być stosowany samodzielnie lub jako część “stack-u” z innymi nootropami. Jak w przypadku każdego suplementu, najlepiej jest dowiedzieć się więcej o jego zaletach, efektach i wytycznych użytkowania przed zażywaniem winpocetyny.

Korzyści i mechanizmy działania winpocetyny

Wiele korzyści wynikających z zażywania winpocetyny wiąże się z faktem, że jest to środek rozszerzający naczynia mózgowe. Mechanizm ten uważa się za związany z podwyższonym poziomem substancji znanych jako cykliczny guanozyno-3 ‚, 5’-monofosforan, czyli  vasorelaxant który działa na tkankę mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Przez umożliwienie rozkurczu naczyń krwionośnych i ich rozszerzenia można dostarczyć większą ilości krwi, tlenu, glukozy i innych substancji odżywczych do ważnych narządów, takich jak mózg.

Wszystkie komórki w naszym ciele wymagają tlenu i glukozy z wytworzeniem cząsteczki energii znanej jako adenozynotrójfosforan (ATP), a jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do komórek mózgu (neuronów), które wykonują stosunkowo duży nakład pracy. Większa ilość przepływu krwi i wytwarzania ATP oznacza, że neurony są w stanie pracować wydajniej, co powoduje zwiększoną czujność oraz polepszone funkcje poznawcze umysłu. Jednak nie jest to jedyna korzyść zwiększenia przepływu krwi w mózgu; istnieje także efekt zwiększenie netto transportu składników odżywczych do mózgu oraz przyspieszenia ilości usuwanych toksyn i produktów ubocznych. Może to  pomóc w zapobieganiu tworzenia się szkodliwych substancji, takich jak białka amyloidu.

Mechanizmy winpocetyny wydają się mieć wpływ na wiele głównych neuroprzekaźników w mózgu takich jak serotonina, acetylocholina, dopamina i noradrenalina co powoduje efekty poszukiwane przez wielu użytkowników nootropowych udoskonaleń, takich jak ulepszone uczenie się, lepsza pamięć (zarówno jej tworzenie jak i wycofanie), zwiększenie uwagi, koncentracji i ostrości. 

Dla kogo suplementacja Winpocetyną może być przydatna?

Winpocetyna jest doskonałym wyborem dla studentów i seniorów którzy szukają poprawy funkcji pamięci jak i przezwyciężenia “mgły mózgu”. W przeprowadzonych badaniach, użytkownicy – studenci sugerowali, że środek ten  poprawia ich zdolność do nauki i utrzymania większej ilości materiału w pamięci w porównaniu do tradycyjnych  środków  służących do pomocy w nauce takich jak kofeina. Osoby zatrudnione w pracy, która męczy psychicznie mogą również skorzystać z efektów tego dodatku aby zwiększyć wytrzymałość psychiczną i ilość postrzeganej energii. Użytkownicy także zgłaszali iż Winpocetyna może pośrednio zwiększyć motywację i nastrój co może pomóc w zwiększeniu ogólnej wydajności.

Oczywiście korzyści tego suplementu nie są przydatne tylko dla zdrowych osób, które  szukają czegoś do wzmocnienia funkcji poznawczych. Badania sugerują, że Winpocetyna może pomóc w ograniczeniu zaburzeń poznawczych, a nawet może pomóc odwrócić szkody spowodowane  przez udar. Ponadto badania także sugerują że Winpocetyna zmniejsza ryzyko rozwoju niepełnosprawności oraz  ryzyko kolejnych udarów. Ze względu działania winpocetyny jako środka przeciwzapalnego, jest ona również potencjalnym sposobem leczenia chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Tagi

Pokrewne

Back to top button
Close
Close