Nootropy

Polepszanie pamięci dla studentów i seniorów

polepszanie-pamieci-neuroupgradeZ upływem czasu zwiększa się dla nas istotność naturalnych wspomagaczy wydajności kognitywnej wpływających na polepszanie pamięci. Ale nawet przed na pozór nieuchronnym pogarszaniem się pamięci związanym z wiekiem, istnieje możliwość znacznego wzmocnienia, zwiększenia oraz ochrony pamięci. Począwszy od jedzenia które spożywamy do ćwiczeń które wykonujemy, możemy pozytywnie wpłynąć na strukturę chemiczną mózgu i poprawić fizyczne procesy odpowiadające za tworzenie pamięci.

Dodatkowo, celowe stosowanie naturalnych suplementów może dramatycznie wspomóc moc zbierania informacji, osiąganie logicznych konkluzji, i umiejętność łatwego przypominania informacji. Pod tym linkiem znajduję się przegląd najlepszych sposobów na wspomaganie pamięci. Adoptując niektóre lub wszystkie strategie do twojego trybu życia, znakomita pamięć może być twoja, w każdym wieku.

Jak działają boostery pamięci?

Prawie wszystkie suplementy które są brane jako boostery pamięci funkcjonują poprzez jeden w kilku podstawych mechanizmów. Kiedy zrozumiesz jak te “pigułki mądrości” przekładają się na wymierne przyrosty pamięci, będzie tobie łatwiej dostosować właściwe związki chemiczne do twoich potrzeb. Najistotniejszym elementem działania owych pigułek jest ich interakcja z acetylcholiną.

Ten kluczowy neuroprzekaźnik jest krytyczny dla całkowitego funkcjonowania układu nerwowego. Odpowiada on za wzrost neuronów i synaps (połączeń między komórkami nerwowymi), i wpływa pozytywnie na komunikację pomiędzy komórkami działając jako neuromodulator. 

Rozkład funkcji aceteylcholiny z czasem przekłada się na utratę pamięci powiązaną z wiekiem. Wiele popularnych suplementów na pamięć, jak np. Piracetam, działa na zasadzie zwiększania aktywności acetylcholiny.

Jedzenie a Pamięć

Nie wszystkie wspomagacze są dostępne w kształcie pigułki! Istnieje wiele dietetycznych źródeł związków które mogą wspomóc lub chronić pamięć.

Zielenina– Pokarm który zwiększa poziom amino kwasu homocysteine może również zapobiegać utracie pamięci. Szpinak oraz Kapusta zalicza się do tej kategorii.

Jagody– Jagody mają działanie anty-oksydacyjne oraz zawierają flavonoidy które mogą zwalczać zanik pamięci. Ekstrakt z pestek winogron oraz zielona herbata także są powszechnymi źródłami flavonoidów.

Ryby– Większość owoców morza słynie z kwasów tłuszczowych Omega 3. Tłuszcze te polepszają strukturę błon komórkowych, ważnego czynnika w zapobieganiu utraty pamięci z wiekiem. Olej z Kryla (Krill Oil) jest znakomitym źródłem.

Powiązanie pomiędzy zdrowym ciałem i zdrowym umysłem

Istnieje silne powiązanie pomiędzy zdrowym ciałem i zdrowym umysłem, głównie z powodu układu krążenia. Polepszony przepływ krwi do komórek nerwowych dostarcza niezbędnego tlenu oraz substancji odżywczych do poszczególnych komórek. Wpływa to na ulepszoną komunikację wewnątrz mózgownicy oraz łatwiejsze tworzenie długoterminowej pamięci. Oprócz codziennego wspomagania poprzez ćwiczenia aerobiczne, krążenie może być usprawnione poprzez odpowiednią suplementację.

Wiele naturalnych witamin, takich jak Pterostilbene, Resveratol i Picamilon zwiększa ogólną cyrkulację poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. W szczególności jeden suplement, ekstrakt z roślin Vincamina (Vincamine) oraz jego syntetyczna odmiana Vinpocetyna (Vinpocetine), bezpośrednio wpływa na cyrkulację w mózgu. Z tego powodu suplementy na ulepszoną cyrkulację są częstymi składnikami w suplementach diety na pamięć oraz kognitywność takich jak Alpha Brain.

Wspomagacze pamięci dla Seniorów

Z upływem czasu, połączenie obniżających się poziomów acetylcholiny wraz z uszkodzeniami oraz rozkładem komórek nerwowych znacznie wpływa na osłabienie pamięci. Tkanka mózgowa staje się bardziej sztywna i mniej plastyczna, co ma negatywny wpływ na tworzenie nowych połączeń synaptycznych oraz nowych pamięci. 

NOOPEPT, czasem zaliczany jako “racetam” w klasyfikacji substancji nootropowych, stymuluje uwalnianie czynnika wzrostu nerwów (Nerve Growth Factor, NGF) który ma działanie ochronne przeciw rozkładaniu struktur neurowych. Ogólnie mówiąc, jakikolwiek suplement wpływający na aktywacje acetylcholiny, lub jego prekursora cholinę, wpływa ochronnie na starzejące się komórki mózgowe. Ta zapobiegawcze metoda jest najbardziej efektywna zanim się rozpocznie proces rozkładania. Z tego powodu, codzienny reżim suplementów nootropowych jest zalecany długo zanim pojawią się objawy zaników pamięci.

Pokrewne

Back to top button
Close
Close