Bacopa MonnieriNaturalne NootropyNootropy

Bacopa Monnieri – tradycyjny indyjski adaptogen

Bacopa Monnieri – tradycyjny indyjski adaptogenBacopa Monnieri, jest nazywana inaczej bacopą drobnolistną. Jest to adaptogen stosowany w „ajuwerdzie”, czyli medycynie indyjskiej. Na świecie występuje od strefy umiarkowanej aż po strefę tropikalną. Mimo dość szerokiego geograficznego występowania, stosowana była ona jednak tylko w Indiach. Z racji na zawarte w nim saponiny, ma ogromny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na psychikę.

Historia, początki, wykorzystanie w ajuwerdzie

Bacopa jest gatunkiem stosowanym od 5 tysięcy lat w medycynie Indyjskiej. Początki jej używania sięgają tak daleko że ciężko sobie to jakkolwiek wyobrazić. Na pewne dolegliwości od zawsze była niezastąpiona. Ajuwerda, czyli rodzima indyjska medycyna w większości opierała się na ziołach oraz lekach pozyskiwanych w sposób naturalny. Używana więc, bacopa monnieri, służyła leczeniu wrzodów, guzów nowotworowych, wodobrzusza, splenomegalii, stanów zapalnych, niedokrwistości, zapalenia żołądka i jelit. Jakie substancje ma więc ten adaptogen, że działa w ten sposób? Apigenine i luteolinę. Działają one na nasz organizm przeciw zapalanie, oraz przeciwutleniająco. Związki fenolowe również działają podobnie. Poza tym występują w nim jeszcze fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu.

Spora ilość ludzi w tamtych czasach zauważyła że ma on jednak większe właściwości niż leczenie sporej ilości chorób. Tonik przygotowywany z tego adaptogenu, poprawiał pamięć, rozwijał ją, znacznie ułatwiał naukę, oraz pozwalał utrzymywać koncentrację przez długi czas. Droga bacopy od tamtych czasów do dnia dzisiejszego jest niebagatelnie długa. Może to świadczyć tylko o tym, że na swój sposób i w swojej kategorii jest to środek ciężki do zastąpienia. Jednak co się zmieniło w postrzeganiu bacopy Monnieri? Jak korzystamy z niej dzisiaj? Ile wiemy o niej z perspektywy dnia dzisiejszego?

Zastosowanie, oraz szereg właściwości prozdrowotnych

Bacopa Monnieri jest substancją, którą można przypisać do wielu kategorii. Jest ona po części substancją nootropową, ale zarówno plejotropem, oraz adaptogenem. Została ona zbadana w wielu rożnych kierunkach, oraz ma dość obszerne zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednym z tych zastosowań jest zastosowanie antydepresyjne, oraz antystresowe. Jedno z badań pokazuje że zażywanie bacopy monnieri, ma duży wpływ na wytwarzanie przez nas serotoniny. Potocznie serotonina jest nazywana hormonem szczęścia, a jej synteza z wiekiem niestety maleje. Tutaj również apel do Panów, gdzie poziom serotoniny jest o 20-30% mniejszy niż u kobiet. Jest to dość spora przepaść, z czasem jeszcze bardziej rosnąca. Z pomocą przychodzi jednak adaptogen, który podnosi syntezę tego hormonu w naszym organizmie. Poza podnoszeniem poziomu serotoniny jest podnoszony również poziom dopaminy. Dopamina jest kolejnym bardzo ważnym hormonem, wytwarzanym w naszym organizmie. Niestety gdy już jesteśmy osobami zmagającymi się z problemem depresji czy stanów lękowych, bacopa może nam znacząco pomóc radzić sobie z naszymi problemami.

Podnoszenie funkcji kognitywnych, oraz rozwój pamięci, jest kolejnym wartym przeanalizowania pozytywnym zastosowaniem tego nootropu. Bacopa pozwala nam kodować większą ilość informacji, powoduje że nasz organizm zaczyna, również rozmnażać dendryty. Są one rozmnażane w obszarach naszego ciała odpowiedzialnych za pamięć. Bacope można śmiało stosować niezależnie od wieku czy płci. Poprawia ona funkcje kognitywne, wspomaga pamięć, oraz wytęża skupienie. Dochodzi do tego poprzez większą syntezę serotoniny oraz dopaminy. Bacopa stymuluje wytwarzanie tych oto hormonów, przez zawarte w niej bakozydy.

Badania kliniczne wykazują również pomocne działanie w wielu różnych chorobach. Pomagają opanować funkcje kognitywne po przebytym udarze. Wspiera opanować funkcje mentalne u dzieci z chorobą ADHD. Ten nootrop, sprawdzi i się również jako wsparcie w leczeniu takich chorób jak Alzheimer i Parkinson.

Dawkowanie

Najskuteczniejsze możliwe dawki tego adaptogenu oscylują w dawkach od 300 do 450 mg dziennie. Większe dawki Bacopy nie zwiększą możliwości prezentowanych przez ten środek. Mniejsze zaś nie są skutecznie wystarczające do pobudzenia naszego organizmu do wywołania pozytywnych skutków. Bacope Monnieri powinniśmy przyjmować w towarzystwie posiłku gdyż nośnik tłuszczowy najlepiej pomaga wchłonąć się jej do organizmu, oraz zwiększa jej dostępność.

Bacope warto spróbować łączyć z innymi środkami, gdyż wykazuje ona dużą synergie. Do tych środków zalicza się przede wszystkim ashwagandha, która również wykazuje działanie adaptogenne. Egcg, działanie antyoksydacyjne. Egcg w bardzo dużej ilości jest zawarte w zielonej herbacie, gdzie stanowi nawet 1/3 suchej masy. Kurkuma wykazuje to samo działanie co egcg a jest przyprawą dostępną w większości domowych kuchni. Poza nimi mamy jeszcze ostropest plamisty działający hepaprotekcyjnie, oraz kofeinę pobudzającą funkcje kognitywne. Kupno bacopy nie jest czynnością skomplikowaną. Bardzo duża ilość aptek oraz sklepów internetowych z suplementami diety oferuje jej sprzedaż. Cena jest zróżnicowana, ale nie duża. Niektóre sklepy oferują nam gotowe stacki, czyli połączenie z innymi środkami maksymalizując ich wzajemne działanie. Ilość oferowana przez sklepy również jest dość spora co powoduje, że ten środek powinien nam wystarczyć na bardzo długi czas. Warto wspomnieć, ten adaptogen jest w pełni legalny. Z racji tego że jest rośliną, w wyznaczonych dawkach nie wykazuje skutków ubocznych.

Podsumowanie

Niejednokrotnie żyjąc w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na nadmierny stres, wysiłek, czy przemęczenie psychiczne. W takich momentach jako świetne środki pomagające nam radzić sobie z tymi problemami przychodzą adaptogeny. Trzeba wśród nich wyróżnić bacope monnieri, której właściwości jest ciężko zastąpić. To rzadko występujące zjawisko żeby jeden środek niósł za sobą tak wiele różnych pozytywnych skutków. Bacopa wspiera nasze ciało zarówno od strony fizycznej jak i fizycznej. Jest ona lekarstwem na bardzo wiele chorób dotykających nasze ciało. Również jest doskonałym wsparciem w przypadku wielu chorób.

Wykazuje bardzo duże działanie antystresowe i antydepresyjne. Kolejnym dodatkiem jest wsparcie funkcji kognitywnych. Jakbyśmy nie spojrzeli na ten adaptogen trzeba sobie po prostu powiedzieć że jest rewelacyjny. Z każdej możliwej strony gdzie tylko może nam pomóc spełnia swoje zadanie w 100%. Dostajemy strzał energii, przy jednoczesnej neuroprotekcji, oraz zwiększonym wydzielaniu serotoniny oraz dopaminy. Cena za to wszystko nie jest zbytnio wygórowana, wręcz można powiedzieć że jest dość niską ceną. A ilość, którą oferuje nam większość sklepów powinna nam wystarczyć na długi czas. Jako że jest rośliną, nie wykazuje skutków ubocznych, co jest tylko kolejną zaletą przekonującą do jej nabycia.

Pokrewne

Back to top button
Close
Close